تبلیغات
محراب - ذلت شاه و عزت ماه
ذلت شاه و عزت ماه ...   
در زمان سلطنت شاه دیو صفت، به قدری آمریکا به ایران مسلط بود که سرنوشت ایران را او تعیین می کرد، تا جایی که کار مهمی بدون اجازه مستشاران آمریکا صورت نمی گرفت.خطیب مشهور جناب آقای فلسفی می فرمود: (به نقل یکی از وثوق)؛ در زمان شاه چند واحد ساختمانی برای گروه معینی ساخته شده بود و دولت به فکر افتاد تا آن ساختمانها را ...
به گروه دیگری که لازم تر می دانست بدهد، به این منظور با شاه صحبت کردند تا از او اجازه بگیرند، شاه در پاسخ گفت: " باید مساله با سفیر آمریکا مطرح شود، اگر او اجازه داد و موافقت کرد، این کار را انجام دهید."
سیه روزی و ذلت را ببین تا چه اندازه؟!
با سفیر آمریکا مذاکره می شود، او هم با کمال بی اعتنایی می گوید: " مانعی ندارد." موافقت او را به شاه اطلاع می دهند . آنوقت شاه می گوید: " اقدام کنید مانعی ندارد."
حالا بعد از خاطره فوق ، به نمونه ای از عزت نفس امام خمینی (رحمه الله علیه) توجه کنید تا با این مقایسه ببینید تفاوت ره از کجاست تا کجا ؟
هنگامی که رژیم شاه امام را به ترکیه تبعید کرد، دولت ترکیه بسیار علاقه داشت که امام از آن دولت تقاضایی کند، ولی امام در این مدت طولانی که در آنجا بود هرگز از آنها کوچکترین تقاضا ننمود. مثلا در اتاقی که امام در آن زندانی بودند و هوای آزاد وجود نداشت، امام حتی نگفتند که پنجره را باز کنند، و گاهی پیشخدمت می آمد و می گفت :" آقا هوا خیلی حبس است ، آیا میل دارید پرده را بالا بزنم و پنجره را باز کنم ؟"
امام سکوت می کردند و نمی گفتند میل دارم، بلکه می فرمودند:" خودت می دانی".
امام آنقدر مواظب بودند که یک ذره نقطه ضعف در سخنانشان جاری نگردد و در کردارشان دیده نشود ، چرا که همه اینها گزارش می شد و آنها می فهمیدند که این مرد بسیار جدی ، خود ساخته و قوی است. 
حضرت امام (رحمه الله علیه) در سخت ترین شرایط ، عزت اسلامی را که خداوند برای مومنان خواسته است حفظ کردند، و حسرت تسلیم را در دل سیاه دشمن نهادند.

اقتباس ازکتاب " پندهای جاویدان"

|+| نوشته شده توسط ساجده در سه شنبه 18 بهمن 1390 و ساعت 10:05 ق.ظ | نظر شما ()

نوشته های پیشین